Jak zacząć dropshipping?

sklep internetowy dropshipping

Popularność dropshippingu stale rośnie i coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się na ten model sprzedaży. Ma na to wpływ przede wszystkim niski próg wejścia – nie ma potrzeby inwestowania ogromnych nakładów finansowych na starcie. Liczy się także oszczędność czasu i wygoda. Na czym dokładnie to polega? Jak zacząć sprzedawać nie wychodząc z domu? 

Na czym polega dropshipping?

Dropshipping jest jednym z rodzajów sprzedaży przez internet. Jego największą zaletą jest wygoda, ponieważ nie musimy nawet posiadać towaru. Odpadają więc wszelkie koszta związane z magazynowaniem i zakupem asortymentu. To bardzo istotne, ponieważ w niektórych branżach na sam zakup towaru trzeba przygotować kilka tysięcy, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Jak dokładnie to działa? Najpierw musimy założyć sklep internetowy na wybranej platformie świadczącej usługi tego typu. Następnym krokiem będzie wybór hurtowni, z którą chcemy współpracować. Wystarczy kilka kliknięć, aby cały asortyment z danej hurtowni, przenieść do swojego sklepu internetowego. Na dobrą sprawę nie musimy tworzyć nowych opisów produktów czy wykonywać profesjonalnych zdjęć, a to oznacza, że odchodzą dodatkowe koszta. Jeśli klient dokona zakupu, korzystając z naszego sklepu, wysyłką towaru zajmie się hurtownia, z którą wcześniej się zintegrowaliśmy. Dropshipping oznacza, że nasz sklep pełni rolę pośrednika pomiędzy klientem a hurtownią. Poza oszczędnością pieniędzy na starcie oszczędzamy również czas – jedynym naszym zadaniem jest ściągnięcie klientów do sklepu, a resztą zajmuje się hurtownia. 

Jak rozpocząć sprzedaż w modelu dropshipping?

Zanim rozpoczniemy sprzedaż przez internet, musimy ustalić, co będziemy sprzedawać. Co prawda wiele osób decyduje się na sprzedaż produktów z kilku różnych branż, aczkolwiek na samym początku może to być nieco trudne w realizacji. Najbezpieczniejsza wydaje się strategia, gdzie rozpoczynamy sprzedaż asortymentu z jednej konkretnej niszy, a w miarę rozwoju sklepu dokładamy nowe kategorie. Warto również pamiętać, że ewentualne zwroty towaru trafiają do nas, a nie bezpośrednio do hurtowni – poza małymi wyjątkami. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeżeli mamy w planach sprzedawać towar o dużych gabarytach. Do sprzedaży w modelu dropshipping zaleca się wybór asortymentu, który rzadko jest zwracany, a jeśli już to bez problemu zmieści się w mieszkaniu. Przykładem takich produktów mogą być zegarki, ubrania czy kosmetyki.

Wybierając asortyment, warto też wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Jeśli naszym hobby jest bieganie, to dobrym pomysłem może okazać się sprzedaż sprzętu przeznaczonego do biegania. Interesując się jakąś dziedziną, znamy panujące trendy i nowości, a dzięki temu możemy udzielać klientom profesjonalnych porad. Warto dodać, że prowadzenie sklepu w tym modelu nie musi wiązać się z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Jest to możliwie dzięki Konstytucji Biznesu, która informuje, że jeśli nie przekroczymy miesięcznego zarobku wynoszącego połowy stawki minimalnej na dany rok, to możemy prowadzić firmę nierejestrowaną. 

Jaką platformę wybrać do sprzedaży dropshipping?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych platform, a ich wybór może przytłaczać początkujących sprzedawców. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych i jakościowych rozwiązań, takich jak Sky-Shop.pl. Platforma ta umożliwia integrację z ponad 289 hurtowniami. Mnogość wyboru sprawia, że nie musimy się martwić czy w ofercie znajdziemy interesujące nas hurtownie. Sporym atutem jest także możliwość integracji z Allegro i zarządzanie stanami magazynowymi. Na samym początku ruch w sklepie internetowym nie jest duży, dlatego wielu sprzedawców korzysta z usług Allegro. Dzięki temu możliwie jest natychmiastowe dotarcie do zainteresowanych klientów, bez oczekiwania na pozycjonowanie sklepu czy wdrażanie płatnych reklam. Poza Allegro platforma umożliwia również integrację z serwisem eBay. Jakby tego było mało, sklep można zintegrować również z Facebookiem. Każdy sklep internetowy ma w tych czasach fanpage na Facebooku i za jego pomocą również dociera do klientów. Tylko od nas zależy jakie kanały sprzedaży będziemy wykorzystywali. W razie problemów zawsze możemy poprosić o pomoc doświadczonych konsultantów. 

Podsumowując, dropshipping to świetny pomysł na biznes, który można prowadzić, nie rezygnując z pracy na etacie. Skupiamy się tylko na pozyskiwaniu klientów, a towar wysyła za nas hurtownia. Przy odrobinie cierpliwości i dobrej strategii, można w ten sposób zacząć zarabiać naprawdę duże pieniądze.