Jak działa dropshipping?

Jak działa dropshipping

Z całą pewnością właściciele sklepów internetowych mają obecnie spore pole do popisu, jeśli chodzi o zarządzanie magazynowaniem i wysyłką towarów. Jest wiele dostępnych sposobów, a jednym z coraz popularniejszych jest dropshipping. Nasuwa się wobec tego pytanie – jak działa dropshipping

Dropshipping w praktyce

Zasady działania dropshippingu opierają się na podobnych zasadach sprzedażowo-logistycznych, jak ma to miejsce w przypadku innych modeli, jednakże charakteryzuje się także pewnymi różnicami. Widać to już na etapie otrzymania informacji złożeniu zamówienia przez klienta za pośrednictwem danego e-sklepu. Owe zamówienie przekazywane jest dostawcy, a wysyłką zamówionych przez klienta produktów zajmuje się bezpośrednio hurtownia. Tak więc e-sklep zostaje pominięty na tym końcowym etapie i nie odpowiada za pakowanie ani też wysyłkę towaru. Jet to z pewnością duże udogodnienie dla sklepu internetowego, który nie musi czekać na dostarczenie towaru i wysyłaniu go do klienta. Przyczynia się to więc do skrócenia czasu dostawy, co z pewnością jest na korzyść obu stron – e-sklepu i zamawiającego. Jako, że nie ma konieczności magazynowania towarów, obniżają się koszty – nie trzeba płacić za wynajem magazynu ani też nie dochodzi do zamrożenia kapitału w zgromadzonym asortymencie. E-sklep nie musi nawet zajmować się pakowaniem paczek, gdyż jest to obowiązek hurtowni.

Co zatem robi tak naprawdę e-sklep?

Decydując się na dropshipping, właściciel e-sklepu może skupić się głównie na marketingu i pozyskiwaniu nowych klientów. Większa ilość czasu pozwala na przygotowanie atrakcyjnej dla Internautów witryny. Do zadań e-sklepu należy także czuwanie nad procesem sprzedaży i obsługa klientów. Należy pamiętać o tym, że to właściciel e-sklepu zimuje się prowadzeniem ewidencji sprzedaży, a więc to on wystawia paragon/fakturę na złożone przez klientów zamówienia. Jak zatem dostarczyć owy dowód zakupu do klienta, skoro wysyłką i pakowaniem towaru zajmuje się hurtownia? Można przesłać go elektronicznie lub w paczce, po wcześniejszym ustaleniu tego z hurtownią.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz